شاید برای کسانی که این روزها در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، این اتفاق افتاده باشد که به ناگهان ارزش رمزارزی به صفر برسد. چگونه چنین اتفاقی برای یک ارز دیجیتال می‌افتد؟ این چنین ارزهای دیجیتال را چه می‌نامند؟ ارزهای دیجیتالی که به یکباره ارزش خود را از دست می‌دهد و به رقم صفر می‌رسند، کوین مرده یا Dead Coin گفته می‌شود. پروژه‌های بسیار زیادی بوده‌اند که در ابتدای کار بسیار موفق ظاهر شدند، اما پس از گذشت چندی ارزش آن‌ها به صفر رسیده و دیگر کسی خواهان خرید و فروش آن‌ها نبوده است. از این رو ما در این مقاله قصد داریم به توضیح این Dead Coin چیست بپردازیم و شما را با مفهوم کوین مرده چیست بیشتر از پیش آشنا کنیم.

Dead coin چیست؟

Dead Coin چیست

هر یک از ارزهای دیجیتالی که امروزه در بازار ارزهای دیجیتال یافت می‌شوند، هدف و نقشه راهی پشت تولید آن‌ها می‌باشد. از طرفی هر کدام از آن‌ها برای رفع مشکلی و هدف خاصی نیز تولید شدند، به عنوان مثال اتریوم با هدف گرفتن بازار از بیت کوین و راحت‌تر کردن عملیات همتا به همتا وارد بازار و تولید گردید. از بین تمامی ارزهای دیجیتال برخی از آن‌ها همانند اتریوم ارزش زیادی پیدا کردند و برخی دیگر نه. دلیل این که برخی از ارزهای دیجیتال موفق نشدند و به کوین مرده تبدیل شدند، مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار نگرفتند. همچنین برخی از رمزارزها که به عنوان شت کوین نیز شناخته می‌شوند در ابتدا قیمت خوبی دارند، اما پس از این که توسعه دهندگان به سود قابل توجه خود رسیدند آن را رها می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش کریپتوکارنسی

این مورد نیز باعث از بین رفتن اعتبار آن بین سرمایه‌گذاران و بازار کریپتوکارنسی می‌شود. سال 2017 را سال تولید رمزارزها و صرافی‌های بزرگ می‌توان دانست در این سال ارزهای نام آشنایی زیادی وارد دنیای کریپتوکارنسی شدند. به طوری که تعداد رمزارزها از 29 به 850 و تا پایان سال 2018 این رقم به 1200 تا رسید و در دو سال بعد این رقم به 8000 عدد رسید. از بین این تعداد پروژه و ارزهای دیجیتال بیشتر آن‌ها برای مقاصد کلاه‌برداری شکل گرفتند که سبب ایجاد دد کوین یا کوین مرده می‌گردید. حال که با مفهوم اینکه کوین مرده چیست آشنا شدید، قصد داریم شما را با نحوه شکل گیری و تبدیل یک ارز دیجیتال به کوین مرده آشنا کنیم.

نحوه شکل گیری کوین مرده

Dead Coin چیست

همانطور که در بخش dead Coin چیست به آن اشاره کردیم، عدم توجه سرمایه‌گذاران به برخی از ارزهای دیجیتال است. چرا که وقتی تعداد کسانی که خواهان رمزارزی هستند کاهش یابند یا به عبارتی تقاضا کم شود، سبب از بین رفتن آن ارز دیجیتال و بی‌ارزش شدن آن خواهد شد. یکی دیگر از دلایل ماهیت آن رمزارز می‌باشد، ارزهای دیجیتال در 3 دسته آلت کوین، شت کوین و میم کوین تقسیم بندی می‌شوند. به احتمال زیاد همه شماها که در دنیای ارزهای دیجتیال فعالیت می‌کنید با این 3 مفهوم آشنا هستید. با مطالعه مقاله تفاوت شت کوین، آلت کوین و میم کوین متوجه تفاوت بین از 3 نوع دارایی می‌شوید.

هدف خاصی پشت سر تولید شت کوین‌ها وجود ندارد و صرفاً برگرفته از چیز خاصی می‌باشند، به عنوان مثال دوج کوین که در ابتدا قیمت بالایی داشت و برگرفته از سگی ژاپنی است. این رمزارز در ابتدا ارزش قابل توجه‌ای داشت، اما پس از توییت ایلان ماسک ارزش آن بکباره خیلی افت کرد. همچنین می‌توانید با مراجعه به وبسایت‌های Coinspy و Deadcoins از لیست ارزهای دیجیتال مرده نیز باخبر شوید.

نحوه شناسایی Dead Coin

برای اینکه ددکوین‌ها را از ارزهای دیجیتال قابل سرمایه‌گذاری تشخیص بدهید می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید. این مواردی که در ادامه بیان خواهیم کرد علاوه بر شناسایی دد کوین‌ها به شما در چیدن استراتژی معاملاتی نیز کمک می‌کند. چرا که می‌توانید ارزهای دیجیتال از رونق افتاده را از رمزارزهای پر بازده دا کنید.

وعده های دروغین و فراتر از انتظار

معمولاً توسعه دهندگان برخی از ارزهای دیجیتال با دادن وعده‌های وسوسه انگیز و خوب، قصد دارند توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند. این دسته از ارزهای دیجیتال پس از این که سود خوبی را به تیم توسعه‌دهنده رساند، ناگهان ارزش آن به صفر می‌رسد و تمام سرمایه‌ای که برای خرید آن صرف شده است بکباره از بین می‌رود. از این رو بهتر است که وایت پیپر ارز دیجیتالی را که قصد خرید آن را دارید، مطالعه کنید تا احتمال اتفاق افتادن این مورد برای شما تا حد چشمگیری کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید شت کوین در تراست ولت گام به گام

حجم معاملات

همیشه پیش از خرید ارز دیجیتالی که در بازار کریپتوکارنسی مشهور نمی‌باشد یا کمتر کسی نام آن را شنیده است، اطلاعات کافی که به شما در خرید آن کمک می‌کند، جمع‌آوری کنید. شما با مراجعه به وبسایت کوین مارکت کپ می‌توانید رمزارز مورد نظر خود را جستجو کنید و حجم معاملات آن را در 24 ساعت گذشته بررسی کنید. اگر حجم زیادی از آن خرید و فروش شده باشد، احتمال اینکه کوین مرده باشد کمتر است.

نقدینگی پایین

ارزهای دیجیتالی که به عنوان دد کوین در نظر گرفته می‌شوند از نقدینگی پایینی برخوردارند و تعداد زیادی از آن‌ها وجود ندارد که بتوان خریداری کرد.

پروژه های بی هدف

همانطور که در بخش Dead Coin چیست نیز بیان کردیم که برخی از ارزهای دیجیتال فقط برگرفته از چیزی می‌باشد و هیچ هدف خاصی پشت تولید آن‌ها وجود ندارد. این نوع از رمزارزها به شت کوین معروف هستند، البته اگرچه قصد خرید و فروش آنی را دارید و نمی‌خواهید مدت زمان زیادی آن را نگهداری کنید ممکن است سود خوبی از خرید و فروش آن‌ها بدست آورید. این را بدانید که این نوع از ارزهای دیجیتال پس از مدتی به deadcoin تبدیل می‌شوند، پس به هیچ عنوان قصد نگهداری آن را نداشته باشید. برای این که در بازار ارزهای دیجیتال کمتر دچار شکست یا اینکه سرمایه شما تقریباً صفر شود، پیشنهاد می‌کنم مقاله آموزش ارز دیجیتال را مطالعه نمایید.

عدم توجه سرمایه گذاران

زمانی که سرمایه‌گذاران بازار کریپتوکارنسی به رمزارزی توجهی نشان ندهند، ان ارز دیجیتال کم کم به فراموشی سپرده می‌شود. به طوری که نتوانسته است سرمایه مورد نیاز خود را برای بقا در بازار رمزارزهای جذب کند، همین باعث می‌گردد که به کوین مرده تبدیل گردد.

لیست دد کوین ها

حال که تا این بخش از مقاله Dead Coin چیست با این نوع از ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اید بهتر است با تعدادی از کوین‌های مرده نیز آشنا بگردید.

ارز دیجیتال BCC

ارز دیجیتال BCC

ارز دیجیتال BCC توسط پلتفرم BitConnect معرفی و در سال 2017 روانه بازار گردید، اما در همان سال‌های اولیه خود با مشکلات زیادی روبه‌رو شد. در نهایت این ارز دیجیتال در سال 2018 به عنوان یک پروژه پانزی علی‌رغم این که طرفداران زیادی پیدا کرده بود. در نهایت ارز دیجیتال BCC پلتفرم بیت کانکت را در مرداب خود فرو برد و این پروژه که قرار بود به یکی از بهترین پلتفرم‌های خرید و فروش مبدل شود با تبدیل شدن BCC به کوین مرده از بین رفت.

بیشتر بخواید: دوره آموزشی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال ARNX

ارز دیجیتال ARNX

رمزارز ARNX از جمله ارزهای دیجیتالی بود که در صرافی بایننس لیست گردیده بود و فروش نسبتاً خوبی را داشت. پس از اینکه توسعه‌دهندگان ARNX موفیقت این رمزارز را دیدند، مقدار زیادی از آن را وارد بازاز کردند. هر چند تیم پشتیبان این ارز دیجیتال بهانه‌ای برای این کار پیدا کرد و عرضه زیاد آن را باور پذیر جلوه داد. اما پس از مدتی این ارز دیجیتال توسط تیم توسعه دهنده رها گردید و صرافی بایننس نیز با مشاهده این وضعیت آن را از لیست صرافی خود حذف نمود که سبب افت 90 درصدی قیمت آن و مبدل شدن آن به کوین مرده گردید.

ارز دیجیتال Vegascoin

ارز دیجیتال Vegascoin

اطلاعات زیادی در رابطه با این ارز دیجیتال وجود ندارد، اما ارز دیجیتال وگاس کوین توسط شرکتی غیرفعال خریداری شد. پس از مدتی کسانی که این ارز دیجیتال راخریداری کردند به کلی سرمایه خود را از دست دادند، چرا که به کوین مرده تبدیل شده بود.

بیشتر بخوانید: آموزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال STO

ارز دیجیتال STO

رمزارز STO طی اتفاقات اخیری که بر روی بازار کریپتوکارنسی ناشی از افت قیمت بیت کوین صورت گرفته است، تاثیر زیادی گرفته است. از این رو سبب کاهش قیمتی و حجم معاملات این رمزارز شده است و آن را به دد کوین تبدیل کرده است. ارز دیجیتال STO آخرین ارز دیجیتال قرار گرفته در لیست کوین‌های مرده مقاله Dead Coin چیست، می‌باشد.

پیج اینستاگرام محمد فاموریان

جمع بندی

هماطنور که در مقاله dead coin چیست مطالعه کردید، خرید این نوع از دارایی‌های دیجیتال سبب از بین رفتن دارایی‌های افراد می‌گردد. در طی چند سال گذشته افراد زیادی از طریق کوین‌های مرده و کلاه‌برداری توانسته‌اند پول خوبی به جیب بزنند و سرمایه افرادی زیادی را به سرقت ببرند. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با این نوع از دارایی‌های بی ارزش بازار کریپتوکارنسی آشنا کنیم و راه‌های تشخیص آن‌ها را به شما عزیزان توضیح دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *